Rusya’da anormal kış; Moskova’da artı 1, Yakutsk’da eksi 56

240

Rusya’nın başkenti Moskova’da yüz yılın sıcaklık rekorları kırılırken, ülkenin uzak doğu bölgesi donuyor. Kar yağışlarına rağmen Moskova’da hava sıcaklıkları artı 1-2 derece. Meteoroloji uzmanları havaların önümüzdeki haftalarda da aşırı derecede soğumasını beklemiyor.

Rusya’nın kuzey bölgelerinde ise aşırı soğuk ve kar yağışları yaşamı olumsuz etkiliyor. Yakutsk kentinde dereceler eksi 50’yi gösterirken, bölgenin en soğuk yerleşim biriminin eksi 56 ile Tattinskova olduğu belirtildi.

Eksi 50 dereceye rağmen yaşamın devam ettiği kentte araçlar geceleyin çalışır vaziyette bırakılıyor. Kameralar kayıtta iken soğuyan hava eksi 47’den eksi 48’e düştü. Yıl başı tatili nedeni ile evlerinde olan öğrencilerin en az bir hafta daha okullara dönmesi beklenmiyor.

Bölge Acil Durum Bakanlığı vatandaşlardan özel araçlar yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istiyor. Yakutsk’la birlikte Amur, Çukotka ve diğer Uzak Doğu bölgelerini etkisine almış durumda. Bölge yetkililerine göre son yarım yüzyılın en soğuk günleri yaşanıyor.