Rus ordusunda özel köpek eğitim birliği 88 yıldır görevinin başında

257

Moskova'ya yakın Dmitrov kentinde Savunma Bakanlığı'na bağlı Krasnaya Zvezda özel köpek eğitimi birliği 88 yıldır orduya hizmet ediyor. 1924 yılında Kızıl Ordu'ya bağlı olarak kurulan birlik bugün Rus ordusunun çeşitli alanlarına özel eğitilmiş köpekler gönderiyor.

Dmitrov'un ormanlık alanında bulunan dev birlikte askerler özel köpekleri altı ay içerisinde eğitiyor. Bu zaman dilimi içinde köpekler çeşitli askeri faaliyet ve operasyonlarda kullanılmak üzere yetiştiriliyor. Savunma Bakanlığı, köpeklerin askeri nöbetler ve acil durumlarda, ayrıca savaş alanında yaralıların taşınması açısından kullanılmasına önem veriyor.

Krasnaya Zvezda birliğinde olası savaşlarda kullanılması için özel köpek bölüğü de oluşturulmuş. Bu birlikte eğitilen köpekler çok zor ve aynı zamanda özel askeri operasyonlar için hazırlanıyor. Bu operasyonlar, cephe hattında tankların altına bomba bırakmak, ulaştırma cihazlarının taşınması, mayın arama ve kundaklama gibi faaliyetler olarak sıralanıyor.

Birlikte savaş faaliyetleri için Alman ve Doğu Avrupa kurt köpekleri tercih ediliyor. Rus köpek uzmanları, her iki köpek cinsinin daha disiplinli olduğuna dikkat çekiyor.

Krasnaya Zvezda birliği, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilere karşı çatışma ve operasyonlarda önemli görev yaparak başta Kızıl Bayrak olmak üzere çeşitli madalyalarla onurlandırıldı. Eski Sovyetler Birliği'nde adı Çentralnaya Şkola Voennogo Sobakovodstva ÇŞVS olarak değiştirilen birlik, 1979-89 yıllarındaki Afganistan savaşında önemli hizmetlerde bulundu.