Ruslar robot hemşire üretti, ilaç saatleri aksamayacak

49

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen RoboFest-2012 isimli robot festivalinde gençlerin hazırladığı robotlar doktor oldu, kalp atışını kontrol etti ve ilaç dağıttı. Rusya’nın 35 farklı bölgesinden yaklaşık 400 takımın katıldığı festivalde “robotlar” kıyasıya yarıştı. Etkinliğin organizatörlerine göre, festivalin amacı Rus gençleri arasında mühendislik mesleğinin prestijinin artırılması ve bilimsel yeteneğin yaygınlaştırılması.

Festivalde kendi elleriyle hazırladığı robotu tanıtan öğrenci İbrahim Nahoşev, “Bu robot çeşitli alanlarda insana yardım amacıyla uygulamak için hazırlanmış” diyerek çalışmasını tanıttı.

Aleksandr Yuryev isimli öğrencinin hazırladığı robot da hemşirenin “yardımcısı” niteliğinde. Yuryev, “Biz hemşirenin işine son vermiyoruz. Biz onu biraz başka bir işe yönlendiriyoruz. Hemşire, ilaçları gözden geçirme, ayıklama gibi zor bir işle uğraşmayacak, çünkü hata yapabilir. Bu görev dakiklik gerektiriyor, dolayısıyla bu görevi robota havale ediyoruz. Hemşire ise hastanın ilaç alıp almadığını kontrol edecek” diyerek robotu ile ilgili bilgi verdi.

Rus öğrencinin çalıştırdığı hemşire robot, “Merhaba. Benim adım Nadejda. Ben insanlara yardım etmek için icat edildim. Eğer gerekirse, sakinleştiririm, masallar anlatırım, sizin kalp atışınızı kontrol ederim. Eğer kalp atışınız zayıfsa ilaç verebilirim” cümlelerini kuruyor.