Ermeni ve Rus gençler arasında kavga; 2 yaralı, 10 gözaltı

823

Rusya’nın başkenti Moskova’da Ermeni ve Rus gençleri arasında çıkan toplu kavgada iki kişi ağır yaralandı. Polis vakayla ilgili 10 Ermeni vatandaşını göz altına aldı.

Moskova’nın Orehovo-Borisovo semtinde çıkan kavgayla ilgili İnterfaks ajansına bilgi veren bir polis görevlisi, gece geç saatlerinde çıkan kavgada gençlerin içkili olduğunu belirtti. Ajansın haberine göre, tartışmayla başlayan kavgada Ermeni gençler iki Moskovalı vatandaşıyı bıçaklayarak ağır yaraladı.

Yaralılar acilen hastaneye kaldırılırken, güvenlik görevlileri 10 Ermeni vatandaşını göz altına aldı. Vakayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Soçi kentinde de geçen ay Ermeni ve Dağıstanlılar arasında çıkan toplu kavgalarda 1 Ermeni sporcu öldürülmüş, 250’den fazla kişi göz altına alınmıştı.

Çeçenler’le polis arasında arbade

Rusya’nın başkenti Moskova'da toplu etnik kavgalar son iki ayda arttı. Kavgaların genellikle Kafkasya kökenli ve Rus vatandaşları arasında çıktığı  belirtiliyor.

5 Nisan'da Moskova'nın merkezindeki Yevropeyski ticaret merkezi önünde Çeçen asıllı üç genç ve beş Rus futbol taraftarı arasında çıkan kavgada biri ağır 3 kişi yaralanmıştı. Moskova'da polis okulunda eğitim alan Çeçenistan'lı gençlerin tabanca ve bıçakla ağır yaraladığı Rus taraftar hastaneye kaldırıldı. Olayın basında geniş yer alması üzerine Soruşturma Komisyonu vakayla ilgili soruşturma başlattı. 8 Haziran'da Çeçen öğrencileri göz altına almak için özel polis gücü OMON, gençlerin kaldığı okul yurdunu bastı. Fakat okulun avlusunda Çeçen gençlerin hemşerileri, arkadaşlarını korumak için polislere saldırdı. Çıkan kavgada polis havaya ateş etmek zorunda kaldı.

Vakayla ilgili çok sayıda Çeçen öğrenci göz altına alındı. Polise saldırdıkları gerekçesiyle Kafkasyalı gençlere beş yıla kadar hapis cezası da verilebilir.

Olaya en sert tepki Çeçenistan Cumhuriyeti Başkanı Ramzan Kadırov'dan geldi. Kadırov, "Holiganlıktan göz altına alınan Çeçenlere artık yardım etmeyeceğiz. Onların yüzünden tüm halkımız için kötü laflar ediyorlar. Kavga isteyenler gitsin boks turnuvasına!" sert tepkisini ortaya koydu.