Azeri ressam petrolden sanat üretiyor

186

Azeri ressam Sabir Çopuroğlu özgün resim sanatı ile dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Petrolün bol olduğu Bakü'nün Bayıl kasabasında oturan Çopuroğlu, petrolden harika resimler çiziyor. Azeri ressamın en önemli özelliği de, fırça yerine kendi parmaklarını kullanması.

Bu "teknolojisini" 15 yıl önce keşfettiğini anlatan Çopuroğlu, "Çocuklukta başıma bir olay geldi. Birisi tedavi için cam şişede petrol getirmişti. Ben elime dökerek duvarda resim çizmeye başladım. Ninem bana kızarak dersimi verdi. Ama bence bu kaderim oldu" diyerek gülümsüyor.

Azeri ressam petrolle ilk resim çizdiğini de bugün gibi hatırlıyor. Ressam, "Bayıl kasabasındaki petrol dolu gölü görünce bir kovaya cam şişeye doldurup resim atölyesine getirdim. Ve denemeye başladım" diyor.

Petrolün tuvale yansıyan sanatına en çok Azerbaycan'da faaliyet gösteren yabancı petrol şirketleri ilgi duyuyor. Azeri petrol ustası şimdilerde resimlerini satmayı çok düşünmüyor.

Çopuroğlu bugün yalnız doğa değil aynı zamanda portre resimleri de yapıyor. Çok sayıda resimlerini atölyesinde biriktiren ressamın en büyük arzusu Avrupa'da dev bir sergi açmak.