Putin turnalarla birlikte “umuda” uçtu

80

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Sibirya’da yaşayan beyaz turnaların neslini korumak için hazırlanan “Umut Uçuşu” projesinde yer aldı ve özel planörle uçtu. Siyah kuşak judo derecesi olan Putin’i denizin dibine dalarken, balık tutarken, Formula 1 aracı ya da savaş uçağı kullanırken görmeye alışık dünya kamuoyu için Rus liderin turnalar gibi uçması sürpriz olmadı.

Nesli tükenen hayvanların korunmasına yönelik Rusya’da oluşturulan Kırmızı Kitap’ta yer alan turnalarla birlikte uçan Putin, kuşlara “daha parlak ve aydınlık” bir geleceği gösterdi. Arktik halkaya yakın Yamala Nenetski özerk bölgesinde Salerhard kenti, Kuşevat yaban kuş bakım ve sağlık merkezinde kuşların göç yollarını bulmalarına yardımcı olunuyor. Putin de proje çerçevesinde turnaların önünden uçarak onlara liderlik yaptı.

Putin proje çerçevesinde üç kez uçuş yaptı. İlkinde aracın kullanımı ile ilgili tecrübe edindi. Diğer ikisinde ise kampanyaya destek amacı ile görüntü verdi. Rusya liderinin ikinci denemesinde sadece bir kuş kendisini lider olarak görerek takip etti. Putin açıklamasında çok şiddetli bir rüzgar olduğunu, aracın hızlı uçması nedeni ile kuşların kendisini takip edemediğini söyledi.

Üçüncü denemede ise Putin başarılı oldu. Beş turna kendisini takip ederken, iki tur atışı sonrası 15 dakikalık uçuşta iki turna Putin’le birlikte uçmayı tercih etti. Putin açıklamasında, “Bu programı sevdim. Kendi paramla bir planör aldım. Daha sonra bu aracı bilim adamlarına hediye edeceğim.” dedi. Putin herkese planörle uçma tavsiyesinde de bulundu.

Proje kapsamında genç turnalar bölgede Batı Sibirya ve Kazakistan’a doğru göç yollarını sağlıklı bir şekilde bulmaları sağlanıyor.

Putin konuşmasında savaş uçağı kullanmanın daha kolay olduğunu söyledi. Putin, “Güzel çocuklar (turnalar) aracın kanatlarına sağ ve soldan yaklaştı. Bu çok güzel bir duygu” dedi. Putin’in bugüne kadar toplam 17 saat uçuşu olduğu, 25 saate ulaşması durumunda pilot sertifikası alabileceği ifade edildi.

Putin ve beraberindeki bilim adamları bölgede kamp ateşi yakıp mangal keyfi yaptı. Kömür ateşinde semaverden çay yudumlayan ekip kampın keyfini çıkarmayı da ihmal etmedi.

Uzmanlara göre, daha önce turnaların Hindistan ve Afganistan üzerinden uçuş sürelerinde ateş edildiği ve öldürüldükleri için kuşların nüfusu azalmaya başladı. Bunun üzerine yöntem geliştiren uzmanlar, bin 200 kilometre Sibirya üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’a doğru yeni bir yol buldu. Güvenli güzergahla kuşların yüzde 90’ının geri dönebildiği tespit edildi.