Rusya’da uçağın kalkış anı yürekleri ağza getirdi

167

Rusya’nın İrkutsk bölgesine bağlı Bodaybo şehrinde bir yolcu uçağının havalanma görüntüleri internete düştü. Rus yapımı An-24 uçağının pistten kalkış görüntüleri izleyenleri adeta şoke etti.

Görüntülerde, uçağın adeta çamur ve ıslak kar deryasında pistten uçmaya çalışması yer alıyor. Havalanmaya hazırlanan uçağın, hızın etkisiyle tüm gövdesinin çamur içinde ilerlemesi ve bir ara kayması yürekleri ağızlara getiriyor. Aynı anda tüm yolcu pencerelerinin adeta çamur yağmuruna maruz kalması ise gözlerden kaçmadı.

Rusya’nın uçuş güvenliğinde karnesi zayıf

Yaklaşık 15 bin nüfusa sahip ve Rusya’nın en soğuk şehirlerinden biri olan Bodaybo havaalanından pilotun çok zor şartlar içinde uçmaya çalışması, akla son dönemde uçuş güvenliği ihlallerinde yaşanan artışı getirdi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında açıklama yapan Rusya Başsavcılık Ulaşım Bölümü Başkanı Yelena Glebova, gerçekleştirilen soruşturma sonuçlarına göre, yaşanan uçak kazalarında yüzde 80 oranında uçak personelinin suçlu bulunduğunu ifade etmişti.

Pilotların ve kabin ekiplerinin yeterli eğitim almadıklarını, uçuş eğitimi verilen okullarda yeterli sayıda hoca ve ekipmanın olmadığını ifade eden Gelbova, Rusya’nın Kongo Cumhuriyeti ile birlikte uçuş güvenliği açısından dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri olduğu eleştirisi getirmişti.