Rus bakana saunada rüşvet baskını

81

Rusya’nın Çelyabinsk Bölge Sağlık Bakanı Vitali Teslenko, saunada 1 milyon dolar rüşvet alırken güvenlik görevlileri tarafından göz altına alındı.

Aldıkları bir ihbarı değerlendiren Rusya’nin resmi iç istihbaratı FSB görevlileri, kent dışındaki bir saunaya özel operasyon düzenledi. Güvenlik görevlileri, bakanın dikkat çekmemek için rüşveti saunada elden almayı tercih ettiğini belirtti.

FSB’nin sauna operasyonunun görüntüleri basına da yansırken, ani baskına uğrayan bakan ve arkadaşlarının şaşkın bakışları da gözlerden kaçmıyor.

Savcıların bakan Teslenko’yu soruşturduğu da kaydedildi. FSB Çelyabinsk Bölge Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, bakan yurtdışından tıbbi malzeme satın alınmasıyla ilgili açılan ihalede kendine yakın bir firmanın kazanması için tüm koşulları sağlamış. Bakan ile bölgenin iki üst düzey yetkilisinin de suç ortağı olduğu kaydedildi.

Vakayla ilgili FSB Soruşturma Komisyonu soruşturma başlattı. Bakan suçlu bulunması durumunda 10 yıla kadar hapis cezası alabileceği gelen bilgiler arasında.