Rus dede 100 yaşında masa tenisi şampiyonasına hazırlanıyor

61

Rusya'nın Sibirya bölgesinde yaşayan 100 yaşındaki Aleksandr Kaptarenko, Almanya'da yapılacak ve spor gazilerinin katılacağı 2013-Dünya Masaüstü Tenis Yarışması'na hazırlanıyor. Kaptarenko’nun sıkı performansı gençlere taş çıkarıyor.

Bölgenin Novosibirsk kentinde antrenman yapan Aleksandr dede, spor gazileri arasında geçen yıl Çek Cumhuriyeti ve bu yıl da İsveç'de düzenlenen yarışmaya katıldığını anlattı. Gençlere taş çıkartan yaşlı sporcu, "Çek Cumhuriyeti'ndeki yarışmada en yaşlı sporcu ben ve 87 yaşındaki bir meslektaşım idi. İsveç'te 100 yaşındaki meslektaşlarımı bulamadım. Orada Japon, Alman, Çin ve başka ülkelerden yarışmacılar vardı. Sadece 102 yaşında Avustralya'dan bir bayan vardı ve ama kural gereği bayan sporcuların yarışması ayrı idi" diyerek karşılaşmaları anlattı.

Gelecek yıl Almanya'da düzenlenecek yarışma hazırlıkları bağlamında Aleksandr dede, haftada 3 kere ve 40 dakikalık bir zamanla antrenman yapıyor. Spor salonuna gelmek için 100 yaşındaki sporcu, kentin diğer tarafından belediyeye ait toplu taşıt araçlarına binmek zorunda kalıyor.

Sağlık durumuyla ilgili doktora son zamanlarda hiç uğramadığını iddia eden Aleksandr uzun ömürlü yaşamanın sırlarını, "Ilımlı bakışlı bir insanım. Yemeğe de ılımlıyım, her şeye, spora da ılımlıyım" şeklinde anlatıyor.

1912 St.Petersburg doğumlu Aleksandr, İkinci Dünya Savaşı'nda uçak mühendisleriyle birlikte Sibirya'da görev yapmıştı.