Rusya’da 7 kişiyi ölümden kurtaran öğrenci kahraman ilan edildi

330

Rusya’da baraj gölüne uçan minibüsün görüntüleri internete düştü. Minibüste mahsur kalan 7 kişiyi kurtaran Rus öğrenci kahraman ilan edildi.

Geçtiğimiz günlerde, Rusya’nın Çelyabinsk şehrinde bir minibüs anayolda seyir halindeyken, kontrolünü kaybederek yol kenarındaki üzeri buz kaplı baraja uçtu. Kazada can kaybı yaşanmazken Pavel Ragojin adlı öğrenci hayatını riske atarak 7 kişiyi boğulmaktan kurtardı.

Kazayla ilgili Rus basınına konuşan demiryolları öğrencisi Ragojin başından geçenleri anlattı.

Olay anında minibüsün en arkasında oturduğunu söyleyen Ragojin, minibüsün yoldan çıkarak takla atmaya başladığını ve darbenin etkisiyle bütün camların kırıldığını ifade etti. Ragojin “Minibüs durur durmaz hemen kırık olan camdan fırladım ve yolcuları çekerek çıkardım. Aynı zamanda yanımdaki diğer bir yolcu da benim gibi yolcuları kurtarmaya çalışıyordu. Minibüs bir anda suya battı.” şeklinde olay anını anlattı.

Kazadan sonra geceleri uyuyamadığını belirten Rus öğrenci, “Olayın nasıl gerçekleştiği hiç aklımdan çıkmıyor.” dedi.

Kahraman ilan edilen Rus öğrenciye okuduğu üniversite ödül olarak 5 bin ruble verdi. Acil Durumlar Bakanlığı ise ödül vereceğini açıkladı. Otobüsten kendi imkânlarıyla çıkmayı başaran ve yolcuları kurtarmaya çalışan ikinci kahraman ise hastanede müşahede altında tutuluyor.