Türk öğrenci Rusya'da turizm denetimi yaptı

247

Rusya’nın merkez bölgelerinden Yaroslavl’da turizm tesislerinin teftiş edilmesi Ömer Yılmaz adlı bir Türk öğrenciye emanet edildi. Rus turizm mercileri, yabancı turistleri bölgeye çekmek ve yurtdışından gelen bir turizm uzmanının görüşlerini alabilmek için düzenlediği programa Yılmaz’ı davet etti.

Resmi Rossiya-24 televizyon kanalının “Pro Turizm” projesi çerçevesinde gerçekleştirilen programda Rus turizm yetkilileri, Moskova’daki Rusya Halklar Dostluğu Üniversitesi (RUDN) Turizm İşletmeciliği Bölümü son sınıf öğrencisi Yılmaz’ı bölgede misafir etti. Rusya Federal Turizm Ajanslığı (Rosturizm) katkılarıyla da yapılan gezide geleceğin turizm işletmecisi Yılmaz’a Yaroslavl bölgesindeki turizm tesisleri gösterildi.

Türk öğrenci, bölgedeki tarihi kilise, müze ve ayrıca kış turizmi ve spor tesislerini gezerek incelemelerde bulundu. Rus muhabirinin eşliğinde otelleri de gezerek denetleyen Yılmaz kendi görüşlerini yetkililere aktardı. Bölgenin Rostov semtindeki tarihi kiliselerden oluşan bir sarayın önünde Türk öğrenciyi, geleneksel giyside bir Rus erkek ve kadın tıpkı masallarda olduğu gibi tuz ve ekmekle karşıladı. Rostovski antik oteli de ziyaret eden Yılmaz, tarihi eserlerle ilgili olumlu izlenimlerde bulundu. Yılmaz daha sonra Para Müzesini gezdi.

Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine geziyle ilgili izlenimlerini aktaran Yılmaz, kendisinin Antalyalı olduğunu ve ailesinin de turizm sektöründe faaliyet gösterdiğini belirtti. Türk öğrenci, “Rus turizm mercilerinin daha önceki projelerinde öğrenci olarak faal görev aldım. Bu nedenle programa beni davet ettiler. Amaç Rusya’da daha fazla yabancı turistlerin gelmesi. Bir yabancı uzmanının görüşlerine çok ihtiyaçları olduğunu belirttiler. Yaroslavl bölgesindeki turizm tesislerini çok beğendim. Kış sporu, doğa, orman, müze tesisleri olarak güzel. İnanıyorum ki yabancı turistlerin çok hoşuna gidecek. Gölleri çok şahane!” dedi.

Rus turizm sektörüne yönelik eleştiriler de yapan Yılmaz, “Rusya kendi turizmiyle ilgili gereken reklamını yapmıyor. Bunu kendilerine ilettim ve bu tespitimden dolayı teşekkür ettiler. Eğer Türkiye’de Rusya turizm reklamını güzel yaparsa, bu durumda Türk turist sayısı da artar. Reklamlarına nehir, av turu ve başka doğa gezileri de ilave edilmeli.” önerisinde bulundu.

Otellerle ilgili izlenimlerini aktaran Yılmaz, “Otel ve restoranlarda personelle ilgili eksiklikler var. Hepsini kendilerine ilettim. İnanıyorum ki Rus merciler bu sorunlar çok kısa zamanda çözecek.” değerlendirmesinde bulundu.