Moskova’da kaçak göçmen operasyonu: 1400 kişi gözaltına alındı

424

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen kaçak göçmen operasyonunda yaklaşık 1400 kişi göz altına alınarak polis merkezine götürüldü.

Polis açıklamasında göz altına alınanların büyük çoğunluğunun Moskova’nın güney doğu bölgesinde inşaatlarda çalışan Tacikistan ve Özbekistan kökenli işçiler olduğunu belirtti.

Göçmenlerin 8-10 kişi olarak küçük bir odada sağlıksız bir ortamda kaldıklarını ifade eden polis, “Yangın çıkışları kilitlenerek koridorlar bile yatakhaneye dönüştürülmüş. Güvenlik önlemlerinin hiç biri olmadan, göçmenler yiyecek pişiriyor ve elektrikli ısınma sistemleri kullanıyor.” dedi.

resim tanımı girin

“Kaçak göçmen” kod adı ile düzenlenen operasyonda toplam 1380 kişinin göz altına alındığı bilgisini veren polis, göçmenlerin kaçak olarak çalıştırılması konusunda aktif olan örgütlere yönelik de yasal sürecin başlatıldığını kaydetti.

Moskova’da yaklaşan belediye başkanlığı seçimleri nedeni ile göçmenlere yönelik baskıların arttığı iddiaları basında yer alıyor. Moskova’da vekil belediye başkanı olarak görev yapan ve gelecek seçimlerde adaylığını açıklayan Sergey Sobyanin, başkentte 300 bin kaçak göçmen olduğunu, suçların büyük çoğunluğunun da göçmenler tarafından işlendiğini iddia etmişti.

Moskovskiye Novostiye gazetesine konuşan Sobyanin, kötü Rusça konuşan ve farklı bir kültüre sahip olan insanların kendi ülkelerinde yaşamalarının daha doğru olacağını ifade etmişti. OECD 2012 raporuna göre toplam çalışan nüfusun yüzde 7’sini oluşturan kaçak göçmen nüfusu açısından Rusya dünyada ilk sırada yer alıyor.