Ermeniler 6 kişiyi öldürmekle suçlanan Rus asker için yürüdü

287

Ermenistan’ın Gümrü kentinde 6 kişilik bir aileyi öldürdüğü iddia edilen Rus asker Valeri Permyakov’un (19) Ermeni güvenlik güçlerine teslim edilmesini talep eden Gümrü vatandaşları sokağa çıktı.

Gümrü’de bulunan 102 nolu Rus askeri üsse yakın alanda gösteri yapan yaklaşık 2 bin Ermeni, Rus askerin Ermenistan’a iade edilmesini talep etti. Polis ve göstericiler arasında arbade de yaşandı. Göstericileri sakinleştirmek için başta Şirak bölge savcısı Raffi Aslanyan olmak üzere Ermeni yerel yetkililerin bölgeye gittiği ifade edildi. Bölgede ek güvenlik önlemleri alındı.

Gümrü’nün Şirak belediyesi önünde toplanan bir kaç bin Ermeni gösterici ve polis arasında da arbade çıktı.

Benzer gösteri Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde de yapıldı. Gösteriye yaklaşık 100 kişi katıldı. Göstericiler Ermenistan’da ulusal matem günü ilan edilmesini de talep etti. Benzer gösterinin Rusya Erivan Büyükelçiliği önünde yapılacağı da gelen bilgiler arasında.

Yaşanan cinayetin ardından Rus asker Permyakov dün Türk-Ermeni sınırında yakalanmıştı. Rusya’nın 102 nolu askeri üssünde görev yapan asker 6 kişilik bir aileyi silahla öldürmek ve 6 aylık bir bebeği de yaralamak suçundan yargılanacak. Ermenistan Başsavcılığı, askerin Rusya vatandaşı olduğu gerekçesiyle Ermenistan’a verilmeyeceğini açıkladı.

Basına konuşan Ermenistan Soruşturma Komisyonu danışmanı Sona Truzyan, Rus askerin 102 nolu üsden izinsiz çıktığını, ailenin öldürüldüğü evde Permyakov’a zimmetli bir botun bulunduğunu, saldırının AK-74 tip silahla gerçekleştirildiğini söyledi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, trajedinin araştırılmasını, suçlunun gerekli cezayı almasını istedi. Sarkisyan mesajında, “Ermenistan’da bulunan Rus askeri üssünde çalışanlar tamamı ile Ermenistan yasalarına uymak zorunda. Barbarca suçu işleyenle ilgili gerekli tüm tedbirler alınmalı.” çağrısında bulundu.

Rus askerin bir aileyi neden yok ettiği ile ilgili henüz bir açıklama yapılmazken olay mahallinde yapılan incelemelerde şüpheliye ait üniforma ve bot, bir sustalı bıçak, 21 boş kovan, biri boş biri dolu iki şarjör bulunmuştu.