Rus taraftarlar 2018 Dünya Kupası maskotlarını seçti

174

Dünya Kupası organizasyon komitesi Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası için en popüler 10 maskotu Rus taraftarların oylarıyla belirledi. 2 ay süren oylama sonucunda amur kaplanı, pehlivan, kurt, amur parsı, alev kuşu, uzaylı, astronot, kedi, ayı ve robot en fazla oyu alan maskotlar oldu.

Rusya’yı en iyi temsil eden maskotu belirlemek için birlikte çalışan “Rusya 2018” organizasyon komitesi ve FIFA ilk etapta Rus taraftarların görüşlerine başvurdu. Toplamda dört etapta gerçekleşecek olan maskot seçimi 2016 yılında tamamlanacak.

Rusya Spor Bakanı Vitali Mutko Rus taraftarların Dünya Kupası maskotu seçimine gösterdiği ilgiden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

resim tanımı girinRusya halkının maskot hakkındaki düşüncelerinin kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden FIFA yetkilisi Thierry Weil ise açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Dünya Kupası maskotu turnuvada heyecan verici bir atmosferin yaratılması için büyük bir rol oynuyor. Maskot yerel halkı ve taraftarları temsil ettiği kadar dünyadaki tüm taraftarlarla da bağlantılı olmak durumunda”.

Eylül ve Kasım ayları arasında gerçekleştirilecek olan ikinci etapta ise Rus sanat okulları öğrencileri seçilen bu 10 maskotun tasarımını yapacak. Sonraki etapta ise özel jüri, öğrencilerin tasarımları arasından en iyi 3 çalışmayı seçecek. En son etapta ise 2016 yılında Rusya genelinde yapılacak oylamayla 2018 Dünya Kupası’nın maskotu seçilecek.