On bin kişinin namaz kılacağı Moskova Merkez Cami açılıyor

724

Rusya’nın başkenti Moskova’da inşa edilen 10 bin kişilik Merkez Cami 23 Eylül’de ibadete açılacak. 19 bin metrekare kapalı alanı olan, 6 katlı ve iki minaresi bulunan Moskova Merkez Cami, kapasite açısından Avrupa’nın en büyük camilerinden biri oldu.

Mermer işleri, tezhip süslemeleri, vitrayları, ahşap, halı ve avizeleri Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Vakfı’nın katkıları ile tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin lideri Mahmut Abbas’ın katılımı beklenen açılış törenine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de davet edildi. Kremlin henüz Putin’in açılışa katılımını teyit etmedi.

170 milyon dolara mal oldu

Altı katlı olarak inşa edilen camide yaşlı ve engelliler için 6 adet asansör bulunuyor. 46 metre yükseklikteki özgün kubbe 27 metre çapında. Camin şerefelerinde oluşturulan özel alanda ziyaretçiler Moskova’yı seyredebilecek. 170 milyon dolara mal olan caminin ana sponsorluğunu iş adamı Süleyman Kerimov üstlendi.

resim tanımı girin

Türkiye’nin katkısı büyük

Rusya’da Merkez Caminin açılması vesilesi ile Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) açıklamada bulunan Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, 23 Eylül’de açılış için Putin, Erdoğan, Abbas ve diğer yetkilileri davet ettiklerini söyledi. Türkiye’den gelen mimarların, hattatların, mermer ustalarını, tezhipçilerin önemli katkıları olduğuna değinen Gaynuddin, “Biz kendileriyle beraber bayram yapmak istiyoruz. Bu caminin açılışı sadece Rusya Müslümanları için değil, umum İslam dünyası için bayramdır. Türkiye’nin maddi ve manevi yardımları oldu. Biz bu iyilikleri unutmayız. Gelecekte de Rusya ve Türkiye Müslümanları arasında dostluk ve muhabbetin artması için dua ediyoruz.” dedi.

resim tanımı girin

Müslümanların birliği ve beraberliği için çalışıyoruz

Aşırılık ve terörizme karşı olduklarını, Müslümanların birliği ve beraberliği için çalıştıklarını ifade eden Gaynuddin, “Biz daima barış için, diyalog için, kültür için, dinler arası diyalog ve hoşgörü için çalışmalar yapıyoruz. Bunu herkes görüyor. Moskova’da 5-6 camiye Müslümanlar sığmaz, sokaklarda kalır. Sokaklarda yağmur ve kar altında namaz kılıyorlar.” şeklinde konuştu.

resim tanımı girin

Moskova’da daha büyük yeni bir cami için onay çıktı

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in Moskova’da 20 bin kişilik yeni bir cami yapılması yönünde karar verdiğini belirten Gaynuddin, “Sobyanin demiş ki, biz Moskova’da 20 bin kişilik cami yapma konusunda anlaştık. Arsasını hazırlayınız, nerede kolay olacak orada yapalım demiş. Rusya’da inşallah camilerimiz çoğalacak…” temennisinde bulundu.

Türkiye’nin katkıları ile Kosturma’da da 2 minareli bir cami yapıldığını ve 11’inci ayda açılacağını belirten Rusya Müftüsü, “Bu da bizim Türkiye ve Rusya Müslümanlarının iş birliğini gösteriyor. Nerde camilerimiz yoksa orda da açılıyor. Nijni Novgorod şehrinde açtık kısa süre önce. Bizim Müslüman halkımız çok güzel çalışıyor. Allah’ın yardımı ile çok umutluyuz.” ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

Putin’den Kırım’da yeni Camiye destek

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Kırım’da yapılacak yeni camiye destek sözü verdiğini hatırlatan Gaynuddin, “Simferepol’de yeni cami projesi yapmak istiyoruz, daha başka çok meselelerimiz var. Sayın Putin Kırım’da Kırım müftüsü ile görüştü, bu cami meselesi de konuşuldu. Sayın Putin, ‘Moskova’da ki caminin işleri bitti açılışını yapacağız, Kırım’da da yalta sokağında inşallah büyük cami yapacağız.’ sözünü verdi.” bilgisini paylaştı.