Rus-Türk dostluğuna tatlı katkı; Moskova’da kadınlar en leziz tatlıyı yapabilmek için kıyasıya yarıştı (video)

41
Rus-Türk dostluğuna tatlı  katkı; Moskova’da kadınlar en leziz tatlıyı yapabilmek için kıyasıya yarıştı (video)

Rusya'ın başkenti Moskova'da yaşayan Rus ve Türk kadınlar birbirinden güzel tatlılarla kıyasıya yarıştı. Moskova’da faaliyet gösteren Turkish Club isimli sivil toplum örgütünün gerçekleştirdiği Türk Mutfak Yarışması'nda jüri baklavayı birincilik verdi. Katılımcılar benzer organizasyonların Rus-Türk halklarının kaynalmasına büyük katkı sağladığına dikkat çekti.

Eski Arbat sokağındaki Bosfor Türk restoranında gerçekleştirilen etkinliğe yaklaşık 60 kişi katıldı. Yarışma sekiz Türk tatlısı branşında gerçekleştirildi. Tatlılar arasında Afyon lokumu, elmalı pasta, küldane keki, revani, muhallebi, ev baklavaları, hanım göbeği, kestane şekeri ve şekerpare yer aldı.

Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılarslan, Rusya Restoran ve Mutfak Eleştirmenleri Derneği Başkan Yardımcısı Dmitri Alekseyev, MTKO Yönetim Kurulu üyesi Dilek Seyrek ve Bosfor restoran şefi Yusuf Usta'dan oluşan jüri birinciyi seçmekte zorlandı. Yarışmaya ev baklavası ile katılan Nermin Güçtekin birincilik kazanırken, Afyon lokumu dalında Zeynep Başıbüyük ikinci ve ev baklavası ile Tamilla İsmailova üçüncü oldu. Birinciye Vestel buzdolabı ve üç aylık Digitürk paketi verilirlen; ikinciye Taç nevresim takımı ve altı aylık Digitürk paketi, üçüncüye de Taç nevresim takımı ve üç aylık Digitürk paketi hediye edildi.

 

Turkish_Club_Tatli_027 Turkish_Club_Tatli_070

Türk tatlılarını  sevmeyen yoktur

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Turkish Club Başkanı Alisa Burova çeşitli vesilelerle Moskova’da bu tür etkinlik düzenlediklerini kaydetti. Burova, “Türk Mutfak Yarışması’nı gerek Ruslar gerek Türkler için anlamlı bayramlara denk getirerek bir kaç yıldır düzenliyoruz. Örneğin Paskalya veya Ramazan Bayramı vesilesiyle. Bu sefer de 8 Mart Kadınlar Günü vesilesiyle bir araya geldik. Ruslar Turk bayramlarını öğrensin Türkler de Rus bayramlarını öğrensin. Bu dördüncü  yarışmamız. Türkiye çok zengin kültüre sahip bir ülke. Biz teşkilatımız olarak Türkiye’yi ve kendi memleketimiz Rusya’yı da çok seviyoruz. Türkiye’nin müziğini, örf adetlerini, insanlarını çok seviyoruz. Görüyorsunuz her iki dost ulustan çok katılımcımız bizlerle burada. Ticaret amacı gütmeyen bu tür organizasyonlar insanlarımızı biraraya getirerek yakınlaştırıyor, birbirimizi tanımamıza, kültürümüzü anlamamıza ve ortak dil bulmamıza yardımcı oluyor. Bugün Türk tatlıları yarışmasını yapmaya karar verdik. Dünyada Türk tatlılarını bilmeyen ve sevmeyen yok" dedi.

Rus-Türk dostluğuna tatlı  katkı

Yarışmaya katılan ve Moskova’da yaşayan ev hanımı Güçtekin de yaptığı değerlendirmede, “Ev baklavası ile katılıyorum. Aslında buradaki etkinliğin çok önemi var. Görüyorsunuz Türk ve Rus aileler burada. Güzel bir ortam. Arkadaşlıklarımız gelişiyor” şeklinde konuştu. Yarışmacı Tamilla İsmailova da yarışmaya katılmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. İsmailova, “Rus arkadaşımın isteğiyle yarışmaya katıldım. Ben baklava yaptım. Ben kendim Türk mutfağına ve özellikle tatlılarına bayılıyorum” diye konuştu.

Ticaret Başmüşaviri Kızılarslan da Moskova’da bu tür yarışmanın önemine değinerek, “Birbirine yakın olan iki toplumu sadece siyasi ve ekonomi alanda değil böyle bir mutfak yarışmasıyla da kaynaşma sağlamak çok güzel bir duygu. Bu açıdan çok önemli. Bunu gerçekleştiren Turkısh Club’a çok teşekkür ediyoruz. Yaptıkları benzer etkinlik ve faaliyetler iki toplumu birbirine yaklaştırıyor. Moskova’nın tam göbeğinde Türk mutfağını görmek çok sevindirici. Bugün Türk tatlılarını burada sergiliyoruz. Amaç şu: Türk tatlısını bizden başkası nasıl beğenir diye ona bakmak lazım” dedi.

{yahoo}7146039{/yahoo}

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan

TurkishClubTatli01 TurkishClubTatli02
TurkishClubTatli03 TurkishClubTatli04
TurkishClubTatli05 TurkishClubTatli06
TurkishClubTatli07 TurkishClubTatli08
TurkishClubTatli09 TurkishClubTatli10
TurkishClubTatli11