Rusya'da feci uçak kazası; Polonya Cumhurbaşkanı dahil 97 kişi öldü

8
Rusya'da feci uçak kazası; Polonya Cumhurbaşkanı dahil 97 kişi öldü

Varşova'dan Moskova'ya doğru hareket eden Tu-154 model Polonya Cumhurbaşkanlığına ait uçak Rusya'nın başkenti Moskova'nın 375 kilometre batısında bulunan Smolensk kenti askeri havalimanına inmeye çalışırken düştü. TSİ 09:50'de meydana gelen feci kazada aralarında Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve eşinin de bulunduğu 97 yolcunun tamamı hayatını kaybetti.

 Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı ise 88'i Polonya'lı heyet olmak üzere uçakta 97 kişinin bulunduğunu açıkladı. Uçakta bulunan yolcuların listesi açıklanırken, kara kutulardan birinin de bulunduğu belirtiliyor. Kazadan sonra Rusya Başsavcılığı Soruşturma komisyonu sözcüsü Vladimir Markin basına verdiği bilgide uçakta 132 yolcunun olduğunu ve tamamının öldüğünü duyurmuştu. 

Rossiya-24 devlet televizyonuna konuşan Smolensk bölgesi valisi Sergey Anufriyev, "Polonya Cumhurbaşkanlığı  uçağı iniş esnasında düştü. İlk bilgilere göre uçağın ağaçlara çarptığı anlaşılıyor. Uçakta bulunan yolculardan hayatta kalan yok." dedi. Olay yerinden geçilen görüntülerde uçağın enkazının ormanlık alana yayıldığı ve kısmi yangınların oluştuğu görülüyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Polonya Cumhurbaşkanı'nın da hayatını kaybettiği uçak kazasının Polonyalı yetkililerle birlikte araştırılacağını söyledi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de oluşturulan araştırma komisyonu ile birlikte bölgeye ulaştı. Heyette

Rusya Olağanüstü Hal Bakanı  Sergey Şaygu ve Ulaştırma Bakanı İgor Levitin de yer alıyor. Bölgede incelemelerde bulunmak üzere gelecek Polonya'lı araştırma grubunun başta vize işlemleri olmak üzere her türlü kolaylığın gösterilmesi istendi. 

 

RIA-623388-polonya_ucak_kaza_4 RIA-623388-polonya_ucak_kaza_5

Düşüş nedeni kötü  hava koşulları olabilir

Askeri alandan 1.5 kilometre uzağa düşen uçağın yoğun sis nedeni ile düşmüş olabileceği üzerinde duruluyor. Rus Tu-154 model uçakların sıklıkla arıza yaptıkları bilinirken, pilotaj hatası üzerinde de duruluyor. Belarus havalimanı yetkililerinin kötü hava koşulları ile ilgili Polonya uçağını uyardığı da gelen bilgiler arasında. 

Polonya Cumhurbaşkanlığına ait uçağın Sovyet yapımı Tu-154 model ve 20 yaşında olduğu açıklandı. Polonyalı yetkililerin uçağı değiştirmek için girişimde bulundukları, ancak fon eksikliği nedeni ile kararın ertelendiği belirtiliyor.

Altısı son beş yılda olmak üzere bugüne kadar Tu-154 model uçaklar 66 kez kaza yaptı. Rusya havayolu şirketi son dönemde Tu-154 model uçakları servisden kaldırmıştı.

Katin katliamı  anma törenlerine geliyorlardı

Polonya Cumhurbaşkanı ve Polonyalı heyetin İkinci Dünya Savaşı sırasında 20 bin Polonyalı askerin hayatını kaybetmesine neden olan Katın katliamının 70. yıl anma törenleri için geldikleri belirtiliyor. Rusya Başbakanı Putin, Polonyalı meslektaşı Donald Tusk'la birlikte 7 Nisan'da Katın katliamının gerçekleştiği ormanlık bölgede bir anıt açılışı yapmıştı. 

Uçakta Polonya Cumhurbaşkanı ve eşinin yanısıra, Genelkurmay Başkanı Franciszek Gagor, Merkez Bankası Başkanı Slawomir Skrzypek ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrzej Kremoer, çok sayıda milletvekili, üniversite görevlisi ve din adamı yolcular arasında bulunuyordu.

Vorşavo'da Başbakan Donald Tusk hükümeti olağanüstü toplantıya çağırdı. Polonya'da bayraklar yarıya indirilirken, insanların ellerinde mumlar ve karanfillerle toplandıkları belirtiliyor.

Polonya 60 gün içinde seçime gidiyor

Polonya Cumhurbaşkanı Kaczynski mevcut başbakan Tusk'u 2005'de yenilgiye uğratarak Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu. Muhafazakar kimliği ile öne çıkan Kaczynski'nin ikizi eski başbakan Jaroslaw Kaczynkski de muhalefet liderliği görevini sürdürüyor. Polonya anayasasına göre parlamento başkanı Bronislaw Komorowski cumhurbaşkanlığı görevini devr alacak. Anayasaya göre devlet başkanının ölmesi durumunda iki hafta aranın ardınan en geç 60 gün içinde seçimlere gidilmesi gerekiyor. Sonbaharda yapılması planlanan seçimlerin 20 Haziran öncesine alınması bekleniyor. 

38 milyon nüfusun yaşadığı Polonya son ekonomik krizden çıkış sinyalleri veren ilk Avrupa ülkesi oldu ve 2009'da yüzde 1,7'lik büyüme gerçekleştirdi. ABD'nin bölgeye yerleştirmeyi planladığı füze kalkanı ile gündeme gelen Polonya, Irak ve Afganistan'a da 2 bin 600 asker göndererek batı ittifakında yer aldı.

Polonya Cumhurbaşkanı Kaczynski'nin (60) bir kızı ve iki torunu bulunuyordu.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan