Türkiye'yi sevenler partide kurtlarını döktü

5
Türkiye'yi sevenler partide kurtlarını döktü

Rusya'nın başkenti Moskova'da Türkiye'yi, kültürünü, pop müziğini ve tatil beldelerini seven vatandaşlar geleneksel Türkiye Partisi'nde bir araya geldi.

Moskova'nın ünlü 'Jara' kulübünde “Yakıcı Türkiye yazı Moskova'nın sonbaharını ısıtır” sloganı ile düzenlenen programda geleneksel Türk ve doğu dansları sergilendi ve canlı müzik performansları sunuldu. Misafirlerin katılımı ile çeşitli yarışmaların da düzenlendiği etkinlikte, Türkiye havası yaşandı.

Yılda iki defa 'Turkish Party' adı altında düzenlenen etkinlik tatil sezonunun açılışında (Mart ayının sonu) ve tatil sezonunun kapanışında (Kasım ayının sonu) yapılıyor. Turkish Club organizasyonu ile hazırlanan etkinlik kulübün kurulduğu 2004 yılından itibaret gerçekleştiriliyor.

AlisaBurova_turkishclubEtklinliğin Rus-Türk dostluğunu pekiştirmeye yardımcı odluğunu belirten Turkish Club Müdürü Alisa Burova önyargıların kırılmasında önemli katkı sağladığını kaydetti. Burova, “Özellikle etkinlikten sonra bir çok mesaj alıyoruz. Bu mesajlarda insanlar önce Türkiye'ye karşı önyargılı olduklarını, ancak  programa katıldıktan sonra Türkiye'nin sevgi dolu bir ülke olduğunu anladıklarını söylüyor. Burada gelenekleri ve dansları ile birlikte Türkiye'nin çok farklı ülke olduğunu görüyor ve aynı zamanda iç yapımız olarak çok yakın olduğumuzu anlıyorlar” dedi.

Bir ülkeye önyargılı davranmamak gerektiğinin altını da çizen Burova, “Herkesin içinde güzellik var. Müzik, dans, şarkı aracılığıyla bu güzellikleri görebiliriz. Bence bu etkinliğin en önemli yanı bu: insanlarımız bir birine yakın. Dost olmalıyız mesajıdır.” şeklinde konuştu.

Turkish Party programına katılan kitlenin yaşı 18 ile 60 arasında değiştiğini anlatan Burova aralarında hayatı boyunca Türkoloji ile uğraşan akademisyenler, tatil yapmayı sevenler, Türkiye'de iş yapanlar ve Rusya'da iş yapan Türklerin bulunduğunu kaydetti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan